1. světová válka
Vznik ČS legií
ČS legie v Rusku
ČS legie ve Francii
Se spojenci
Evakuace
Ve svobodné vlasti
Místo epilogu
 

úvod
fotogalerie
kontaktVE SPOJENECKÝCH ARMÁDÁCH

Čeští a slovenští krajané v zahraničí podporovali československý odboj nejen morálně a finančně (např. americké České národní sdružení nebo Slovenská liga), ale velká část z nich vstoupila do vojenských řad a bojovala v armádách Dohody.

Z USA odjeli čeští a slovenští dobrovolníci do Francie, kde jich téměř 3 000 vstoupilo do 21., 22., ale zejména pak do 23. čs. střeleckého pluku.
V Kanadě byl z našich krajanů vytvořen "223. Czech Canadian Batalion" a byl odeslán v létě 1917 na západní frontu. Velitelem této česko-kanadské jednotky byl František Klepal.

Kromě těchto jednotek bojovalo v roce 1918 ve Francii dalších 40 000 našich krajanů v amerických expedičních silách generála Pershinga. Netvořili v nich však samostatné vojenské celky podle národnosti.

V ostatních spojeneckých armádách - belgické, rumunské, portugalské, brazilské či japonské - sloužili Češi a Slováci spíše ojediněle.

Kromě západní fronty se naši legionáři potkali s krajany z armád Dohody i na východě, a to při vylodění amerických, francouzských, anglických i japonských jednotek ve Vladivostoku.


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

*